Přestaňte už používat základní šablony pro tvorbu prezentací

...aneb 3 triky, které zlepší vaší další prezentaci – Miroslav Varga

Není náhodou, že se o designu mluví jako o disciplíně, která nejen, že definuje, jak věci vypadají, ale zároveň i jak věci fungují. A ačkoliv tato metafora byla primárně přirovnávaná v technologickém odvětví, platí i u prezentací.

Lidé potřebují dobře porozumět vašemu sdělení, vašemu unikátnímu prodejnímu argumentu či datům, která se jim snažíte vysvětlit. A bez dobré vizuální podpory to prostě nepůjde.

Chcete-li mít úspěch jako prezentující, musíte přemýšlet jako designér. Má to jednoduchý důvod, prezentující, kteří správně vizualizují informace a data jsou o 43 % úspěšnější v dosahování cílů (lépe motivují publikum, aby udělalo jimi požadovanou akci).

Hodnota vizuálních prvků

Jednou u nás v kanceláři si jeden z mých kolegů vzal papír a fixu. Na jednu polovinu papíru napsal „kruh“ a na druhou nakreslil opravdový kruh. A řekl: „Tohle je hodnota designu. Můžeš lidem vysvětlovat, co je to kruh, jak vypadá a tak podobně. Anebo jim to můžeš pomoci lépe pochopit tím, že jej tam prostě nakreslíš,“ Následně svoji teorii obohatil i o pár čísel: „Jen 10 % lidí si po 3 dnech vzpomene, že daný objekt byl kruh. Naopak 65 % si vzpomene, že tam bylo nakreslené kolečko.“

Prezentačním designérem

Ne každý grafik může být prezentačním designérem. Ti se řídí trošku odlišnými principy – jeden z nich je ten, že lidé vidí danou grafiku jen určitou dobu, proto musí co nejvíce zapůsobit a zároveň dobře podpořit téma, o kterém řečník aktuálně mluví.

Berte v potaz, že prezentace (bavíme-li se o PowerPointu, Prezi, Keynote a podobně) tu nejsou od toho, aby za nás mluvily. Proto je nemůžeme ani tak brát a už vůbec tak designovat. Výsledkem takové prezentace, která mluví za nás, jsou přeplněné slajdy plné informací, odrážek a podobně. Dělejte prezentace pro lidi – tak, aby byly jednoduché a dalo se v nich lehce vyznat.

Horror vacui v prezentačním designu

A s těmi přeplněnými slajdy navážu na další historku – zrovna nedávno jsem se bavil z jedním z předních produktových designérů jednoho nejmenovaného českého slevového portálu. Bavili jsme se o různých konceptech a o fungování designu, když v tom mě seznámil s pojmem „horror vacui“. Zaujalo mě to. Jedná se totiž o takzvaný „strach z prázdnoty“. Tento princip hovoří vcelku jasně – stručně řečeno, čím více je v dané grafice prázdného místa, tím vypadá luxusněji.

V prezentacích má prázdný prostor taktéž své místo. Protože čím více je na slajdu prázdného místa, tím větší pozornost vám posluchači věnují. Někteří řečníci dokonce záměrně dávají do prezentace jenom bílé slajdy. Během jejich prezentace to vypadá, jako by se něco dělo, divák zpozorní a sleduje řečníka, jak zareaguje. Ten během toho může říct nějaký šokující fakt či zajímavou myšlenku, kterou si znovu-získá divákovu pozornost.

Tento princip je zároveň užitečný, jakmile zapnete prezentační program. Vynechejte předpřipravené šablony, které jsou nudné a okoukané, a začněte raději s čistým štítem.

Jedna fotka vydá za tisíc slov

Používejte fotky. Jejich využití je opravdu rozmanité, můžete tak dokonale vystihnout metaforu, aby si danou věc posluchači lépe představili, či popisovat konkrétní událost a pomocí snímku navodit „žádoucí atmosféru“. Zajímavým příkladem je naše kolegyně Míša.

Ta před pár týdny na naší druhé minikonferenci, na které jsme se bavili o prodejních prezentacích, ukázala tuto fotku a nechala diváky hádat, co na ní je.!

Kbelík

Nejenže zapojila pozornost publika, získala i spoustu odpovědí. Abych vám dodal kontext, jedná se vodní hodiny, které byly v Řecku využívány během soudů. Zločinec tak měl čas na svoji obhajobu, dokud se z jedné mísy nevyleje všechna voda. Ve světě prezentací je to podobné. Musíte mít dobře připravené klíčové sdělení, abyste nestrávili vysvětlováním mnoho času, dostali se k celé pointě a posluchači tak dobře vysvětlili danou problematiku či si jej získali na svou stranu (například investora).

Shrnuto podtrženo – podporujte svá sdělení pěknými a kvalitními fotografiemi.

Správný font. Správné barvy.

A ještě lepší kontrastUž jsme v tomto článku mírně nastínili, jak posluchač vnímá vaši prezentaci. Měla by to být jakási berlička vašeho projevu. To znamená dobře a výstižně znázorňovat problematiku, o které právě hovoříte. Nicméně v prezentačním designu hrají podstatnou roli i aspekty jako je výběr správného fontu, barevná schémata (tj., jaké volíte do prezentace barvy) a kontrast, který je především důležitý kvůli prostoru, kde budete prezentovat.

Používejte zásadně bezpatkové písmo

Ano, patkové písmo pomáhá nám, jako čtenářům, lépe pochopit text díky tomu, že tvoří efekt linky. Nicméně v prezentacích toto není žádoucí. Mohlo by to naopak způsobit to, že se posluchač bude soustředit spíše na text než-li na vás jako řečníka. Takové sdělení na slajdu by proto mělo být psané bezpatkovým písmem jako je například Helvetica.

Vlastní font – taky možnost

Samozřejmě můžete použít i jiné fonty, které nejsou běžnou součástí prezentačních programů. Většinou se tak stává, pokud máte nastavený nějaký nestandardní korporátní styl písma. V tomto případě doporučuji buďto font importovat do prezentace (což novější verze PowerPointu umožňují anebo se předem připravit například tím, že na počítač, kde budete prezentovat, nainstalujete vámi zvolený font.

Barevná schémata v prezentacích

Toto je vcelku klíčová věc. Barvy v prezentacích ovlivňují náladu publika, dále například to, jak vnímají jednotlivé informace a zároveň, jak vnímají vás. Má to hodně společných věcí s tradiční psychologií, ale do toho nebudeme zbytečně zabředávat.

Setkal jsem se s řadou prezentujících, kteří například zvolili černé pozadí, na kterém prezentovali žluto-oranžový text. Zároveň řečník byl věčně otočený k plátnu, které bylo plné textu. Bohužel dosud nevím, o čem prezentoval, neboť nejenže jeho informace se ztrácely v tom obrovském množství, ale zároveň to nebylo ani pořádně vidět.

Barevná schémata je opravdu složité ze začátku dobře rozklíčovat. Proto doporučuji využívat nástroje jako například Adobe Color anebo, já osobně jsem zastáncem, webové aplikace Coolors.

Kontrast

Kontrast je klíčový především dle místa, kde prezentujete – zda tam budou okna, jaké tam bude světlo a podobně. Nedává totiž smysl volit například šedou prezentaci se žlutým písmem (ačkoliv to vypadá opravdu atraktivně), když prezentujete v prostoru, kde je přirozené světlo. Tato prezentace v takové místnosti nebude nikdy pořádně vidět.

![1](image)

Princip kontrastu je jednoduchý. Zvolili jste nějaké pozadí snímku (například žlutou) a proti tomu musíte najít opačnou barvu (tedy černou). Toto je dokonalá ukázka kontrastu.

Kontrast se hodí také při fotografiích. Přidáváte-li na fotku text, doporučuji přes fotografii dát černou vrstvu s cca 60 % průhledností. Text bude následně čitelnější.

Tolik k vizuálnu

Prezentační design je sama o sobě obsáhlá disciplína. Dnes jsme nakousli pár základních principů, na které byste měli myslet při tvorbě vaší další prezentace. A abyste neřekli, tady je další tip (ten už není až tolik o vizuálních prvcích), ale věřím, že vám pomůže lépe strukturovat celou prezentaci a pomoci tak vašim posluchačům lépe pochopit téma, o kterém mluvíte.

Přečtěte si také

Tvoříme vlastní obsah, protože vám chceme ukázat jak veřejný projev a komunikační dovednosti mění svět a na jak úžasných projektech máme možnost s pracovat.

18.07.2018 / Linda Krumpholcová

Emoce = koření úspěšné prezentace